01-01-1970 03:00 YAŞAM

HÜZÜNLÜYÜZ, GURURLUYUZ!

HÜZÜNLÜYÜZ, GURURLUYUZ!

  HÜZÜNLÜYÜZ, GURURLUYUZ!

Şehitlerimizi bir kez daha saygıyla andık…

HÜZÜNLÜYÜZ, GURURLUYUZ!

18 Mart Şehitler Günü Anma Töreni, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Heykeline çelenk sunumunun ardından Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde anma programı ile devam etti. Duygu dolu anların yaşandığı, hüzün ve gururun bir arada yaşandığı günde, Datçalı Şehitlerin isimlerinin anonsu esnasında törende yer alan Şehit Aileleri göz yaşlarını tutamadı.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 99. Yıldönümü etkinlikleri tüm yurtta devam ederken İlçemizde de Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Heykeline Çelenk sunumunun ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde etkinlikler anma programı ile devam etti. Hüzün ve gururun bir arada yaşandığı günde, anma programında Datçalı Şehit isimlerinin anonsu esnasında salonda bulanan şehit aileleri göz yaşlarını tutamadı. Datçalı Şehitlerden Şehit Er Ali Osman Çetiner ve Şehit Öğretmen Ersoy Yorulmaz’ın annelerinin de yer aldığı anma programında, anneler göz yaşlarına engel olamayarak duygu dolu anlar yaşadı.

Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleşen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Özcan Yılmaz Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Felesefe Öğretmeni Burcu Yılmaz, “Bu dünyada bizim için en kıymetli varlıklardan birisi de vatandır. Bu duygu tarih boyunca böyle olmuştur. Bundan sonrada böyle olacaktır. Vatanımız için birbirinden güzel destanlar söylenmiş, türküler yapmışızdır. Bir de binlerce şehit vermekten kaçınmamışızdır. Vatan olmazsa millette olmaz, devlette. Bağımsız olmayan bir vatan, orada yaşayanlar için zindan bir hale gelir. Vatan sevgisi kavramı, laftan ibaret değildir. Vatansever bir milletiz. Tarihi şan ve şerefle dolu bir milletiz. Atalarımız şehitliğin ne kadar yüksek bir mevkii olduğunu bildiği için vatan savunmasına seve seve katılmışlardır. Ölürsem şehit olurum, kalırsam gazi inancıyla canla başla mücadele etmişlerdir” dedi.

Anma programı daha sonra, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi 11/A sınıfı öğrencisi Gülbey Eren Binay'ın "Bu Vatan Kimin" isimli şiiri okuması, Atatürk'ün askeri kişiliği ile ilgili konuşmayı Garnizon ;Komutanlığından Hava Kontrol Üsteğmen Emre Selim Birsen'in yapması, "Çanakkale 1905" belgesel gösterimi, Özcan Yılmaz Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi 10/A sınıfı öğrencisi Hasan Hüseyin Narin'in "Çanakkale Geçilmez" isimli şiiri okuması, Edebiyat Öğretmeni Füsun Duru yansılar eşliğinde "Şehit Mektupları" nı okuması, İlçe genelinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül verilmesi ve Özcan Yılmaz Oteilcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin hazırladığı "Çanakkale Geçilmez" adlı tiyatro oyunu ile son bulacak. 18 Mart Şehitler Günü Anma Töreni'ne İlçemizdeki bütün resmi kurum ve kuruluş yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 


Bu haber 19012 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER YAŞAM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer