01-01-1970 03:00 MEDYA

DEMİR ADAM TEKRAR REKORLAR KİTABINDA

DEMİR ADAM TEKRAR REKORLAR KİTABINDA

DEMİR ADAM TEKRAR REKORLAR KİTABINDA

İlçemizde spor yaşamını sürdüren 58 yaşındaki rekortmen tekvandocu Ali Bahçetepe, 16 gaz betonu balyoz ile göğsünün üzerinde kırdırarak, Guinness Rekorlar Kitabı’na bir kez daha adını yazdırmayı başardı. Daha önce üç kez denediği göğüs üstü kırış dalında başarılı olamayan Bahçetepe, bu kez rekorun sahibi oldu.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99'uncu yıldönümü nedeniyle, amfi tiyatroda Datça Noter Vekili Süleyman Türkcan ve hakemlerin gözetiminde gerçekleştirilen rekor denemesi, izleyenlerin yüreklerini ağzına getirdi. Göğsünün üzerine koydurduğu, 60 santimetre uzunluğunda, 20 santimetre eninde, 7 santimetre kalınlığında 16 gaz betonu balyoz darbeleri ile kırdıran Bahçetepe, daha önce 7 saniye 37 salise ile Avustralyalı bir sporcuya ait olan rekoru, 6 saniye 02 salise ile geride bırakarak, adını 15'inci kez Guinness Rekorlar Kİtabı'na yazdırdı. Bahçetepe’nin rekoru, Datça Noter Vekili Süleyman Türkcan tarafından tescil edildi.

Bahçetepe, daha sonra denediği ikinci Guinness rekor denemesinde ise başarısız oldu. Halen 36 beton blok ile kendisine ait olan tek vuruşta en fazla kırış rekorunu geliştirmek için platforma çıkan Bahçetepe, 75 santimetre uzunluğunda, 25 santimetre eninde ve 7 santimetre kalınlığındaki 37 beton bloğu tek vuruşta dirsek darbesi ile kırmayı denedi. Amfitiyatroya gelenlerin meraklı bakışları altında vuruşunu gerçekleştiren Bahçetepe, üst sıradaki beton bloklardan sadece 13’ünü kırınca, rekor denemesi başarısız oldu.

'Göğüs üstü kırış' dalında kazandığı başarıyı, Çanakkale şehitlerine ithaf eden Ali Bahçetepe, “Bu rekoru çok istiyordum. Daha önce üç kez başarısız olmuştum. Tekvando kırışında, üç ayrı kategoride Guinness rekoru bana aitti. Göğüs üstü kırış rekoru ise bir başka sporcunun elinde bulunuyordu. Dörtte dört yapmak için çok çalıştım. Bu kez hedefime ulaştım. Çok iyi bir ekiple bu başarıya ulaştık. Bu benim 15'inci Guinness rekorum olacak” dedi.

Bahçetepe’nin halen elinde bulundurduğu göğüs üstü kırış dalındaki diğer Guinness rekorları şöyle:

“1 dakikada en fazla beton blok kırışı 1175 adet (17 Kasım 2010-Datça), 30 saniyede en fazla beton blok kırışı 683 adet (17 Kasım 2010-Datça).”


Bu haber 6697 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER MEDYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer