01-01-1970 03:00 MEDYA

İşçi Partisi Muğla İl Yönetimi’nden Soma açıklaması; “BU BİR İŞ KAZASI DEĞİL, BİR CİNAYETTİR”

İşçi Partisi Muğla İl Yönetimi’nden Soma açıklaması; “BU BİR İŞ KAZASI DEĞİL, BİR CİNAYETTİR”

İşçi Partisi Muğla İl Yönetimi’nden Soma açıklaması;  “BU BİR İŞ KAZASI DEĞİL, BİR CİNAYETTİR”

     İşçi Partisi Muğla İl Yönetimi tarafından alınan kararla İl Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Avan tarafından Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki Soma Holding’e ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın ile ilgili basın açıklamasında bulunuldu.  

     Cumhuriyet Meydanı’nda İl yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Avan tarafından yapılan açıklamada, “Bu bir iş kazası değil, bir cinayettir. 2002’den bu yana Almanya’da maden ocaklarındaki iş kazalarında ölü sayısı sadece 4’tür.Buna rağmen Alman Federal Hükümeti denetimlerin yapılmaması durumunda maden ocaklarının kapatılacağını söylüyor.2011 rakamlarına göre, Türkiye’de 10 yılda 11 bin 706 kişi iş kazalarında hayatını kaybetmiş” dedi.

      Madenlerin Devlet tarafından özel şirketlere kiralandığını ifade eden Avan, “Ancak şirket “kar” yapmak için, iş-işçi güvenliğinden kesinti yapıyor. Özelleştirmede eski teknolojiye ve her şey paraya endeksli olduğundan denetimleri uzaktır. Maden mühendisleri odası mühendisleri madenlere girememekte, denetleme yapamamaktadır. Soma maden ocağındaki facia bir iş kazası değil, göz göre göre gelen bir katliamdır. Sebebi iktidarın kendisidir” diye konuştu.

      Son dakika resmi bilgilere göre ölenlerin sayısı 205’e ulaştığını, hala yüzlerce işçi 2000 metre toprak altında çıkarılmayı beklenmekte olduğunu belirten Avan, “Ölümlerin nedeni Karbondioksit zehirlenmesi olarak açıklanmakta. CHP’li vekiller 23 Nisan 2013’te Soma’daki madenlerde meydana gelen iş cinayetlerini Meclis gündemine taşımışlar ve bir araştırma önergesi hazırlamışlardı. Zira bugün yaşanan ilk değildi. 23 Nisan 2013’te verilen önerge ancak 29 Nisan’da Meclis gündemine gelebildi. CHP, MHP ve BDP ’nin “Evet” oylarına karşın, AKP’nin “Hayır” oylarıyla önerge reddedildi. Yani Soma’daki iş cinayetleri için araştırma komisyonu kurulmasını bizzat AKP engelledi. Bu önerge ret edilmemiş olsaydı, bugün ki facia yaşanmamış olacaktı. Soma’da şehit olan maden işçilerimize acımız büyük. Soma Maden ocağında yaşamını yitiren yüzlerce Şehit işçi Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı. 


Bu haber 6944 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER MEDYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer