01-01-1970 03:00 MEDYA

KADIN MECLİSLERİ DATÇA’DA BULUŞACAK

KADIN MECLİSLERİ DATÇA’DA BULUŞACAK

KADIN MECLİSLERİ DATÇA’DA BULUŞACAK

Söke Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin ev sahipliğinde yapılan etkinlikte, Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinde faaliyetlerini sürdüren Kadın Meclisleri Söke’de buluştu. Bir sonraki buluşmanın Datça Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde yapılmasına karar verildi.

"Kent Konseylerinde Kadın Bakış Açısını Güçlendirmek" başlıklı buluşmaya farklı il ve ilçelerdeki 40 Kent konseyinden 108 kadın temsilci katıldı. Söke Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, etkinlikte farklı il ve ilçelerden 108 kadın, buluşmaların sürekliliğini sağlamak için karar aldı, bir sonraki buluşmanın Datça Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde yapılmasına karar verildi.

Yerel örgütlenmeye dair sorunlarını paylaşıldığı etkinlikte, çözüm önerileri tartışıldı ve kadın meclislerinin yapısal ihtiyaçları üzerinde duruldu. Kadın meclislerinin ortak yönergelerinde yer alan "yönetişim", "ekip çalışması", "gönüllülük", "katılımcı demokrasi", "kadın dostu Kent", "cinsiyete duyarlı bütçeleme" gibi konuların ele alındığı toplantıda, Türkiye'de kadın hareketinin kazanımları, kadın örgütlenmesinin dinamiği, toplumsal cinsiyet eşitsizliği konularında bilgi ve görüş alışverişi yapıldı. Buluşmaya katılan il ve ilçelerin her birinden temsilciler, kendi yerellerinde yürüttükleri çalışmaları içeren sunumlar yaptı. İki günlük toplantının ardından katılımcılar, bir sonraki Kadın Meclisleri buluşmasının Datça'da Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde yapılmasına, Datça buluşmasının, Kent konseylerinin işlev ve sorumluluk alanlarının tüm gönüllülerce net olarak bilinmesi ve mevzuata dair aksaklıklar varsa giderilmesi ve konseylerin ihtiyaç analizinin başlatılması gündemiyle yapılmasına, Kadın Meclisleri arasında etkili ve sürekli haberleşme için bir e-posta grubu kurulması ve aktif biçimde kullanılmasına, Kadın Meclislerinin etkinliklerinin sosyal medyada ortak olarak paylaşılmasına, revize edilen Kent Konseyi Kadın Meclisleri tüzüğünün bir sonraki toplantıya kadar güçlendirilip kesinleştirilmesine karar verdi. 


Bu haber 7009 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER MEDYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer