01-01-1970 Rafet Laçin
Rafet Laçin

Rafet Laçin

SİYAH BEYAZ - İNSAN CESARET ETTİĞİ HAYATI YAŞAR

    “İnsan cesaret ettiği hayatı yaşar” Bu ifadenin anlatımı ve sözleri ile demek isteniyor ki, bir insanın yaşam felsefesi ile hedeflediği hayat standardı ilşkisinde, ancak akıl ve cesaretinin elverdiği ölçüde başarılı olur. Başka bir anlatımla istediğin hayat standardını yakalamak için ancak aklının egemen olduğu cesaretin kadar bir seviyede başarıya ulaşıla bilinir. Cesur İnsan arzulu ve istekli olur, cesareti olmayan insan için en iyi sonuç kanaatkâr olmasıdır. Nasıl bir yaşama sürüklenirse onunla yetinir. 
Akıl ve Cesaretin boyutları bir denge dahilinde olmazsa ortaya felaketler doğar. Nitekim bazen az akıllı çok cesaretli ve hırslı insanlar vardır, onların sesaretine akıl gerekli donanımı sağlıyamadığ için en ufak fırtınada zaafiyer gösterir batarlar. Tanık olduğumuz bazı kamuda adına karar verci! Kontrolsuz güce sahip onların da aklı ve cesareti kötüye hizmet verdiklerine yakın tarihte şahit olduğumuz vaaka. Onların hırsları ve egoları bencilliği yaratır! Hırsları akıl ve cesaretlerini esaret altına aldığı için beklenmedik zamanda, beklenmedik faciayı, yaratabilirler. 
Aldıkları karar kendi adlarına ise zararları kendilerine bir şekilde mahsup edilir. Şayet toplumsal bir görevi üslenmiş iseler o toplumun vay haline. Nerden mi biliyorum! İyi biliyorum çünkü yakın geçmişimizde bu ilçenin bir dönem sıfırı tüketmiş, akılı cebine çalışan, cin fikirli birkaç açık gözün yeniden palazlanmak için birkaç akılsızı etrafına toplayıp Vatan Millet Sakarya Türküsünü Söyleye, söyleye, Milleti namerde muhtaç etmişlerdi. 
Bugün ağırlıkta gezginci  ve yerleşik müşterimizin; düşük gelir gurubunun dan oluşması, çekirdekçi kültürün gelişmesi, kent varoşlarından göçün alınması, Kısacası yoksul yandaşların İlçemizi keşfetmeleri o basireti bağlanmış akılların cesareti besleyemediği dönemin ürünüdür.
Gerçi o dönemde halkın ortak çıkar ve menfaatlerinden verilen tavizler ve ödünler sonrasi, toplumsal duyarlılık yok olmuş, “Bana dokunmayan yilan bin yaşasın” felsefesi ile yolsuzluğun kanalları iyice açılmıştır. Yolsuzluğun doğurduğu yoksulluk yaşamın doğal bir evrimi gibi kabul görlmüştü. Dolayısıyla bütün servis ve hizmetler yoksul kesimlere göre ayarlandığı için İlçemizin bütün sektörleri düşük maliyetli hesaplara göre servis edilirdi. Bu realite de memleketi salaş hale getirilmiştir.  


Bu yazı 40563 defa okunmuştur.Rafet Laçin Diğer Yazıları
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer