01-01-1970 Rafet Laçin
Rafet Laçin

Rafet Laçin

SİYAH BEYAZ - CEHALET DEHACILIĞI EĞİTİMSİZLİKLE GELİŞİR

           Yakın geçmişimizde gün geçtikçe etkilerini yavaş, yavaş, yitiren Askeri, Adli, gibi “vesayetçi takım” yürütmenin, oluşturduğu koalisyon dayanışmasının, Arpalık denilen devletin kaynaklarından beslenme alışkanlıkları kontrol altına alınıp, çıkar gruplarının kamudan beslenme hortumları kesilince, aynı zihniyeti taşıyan malûm şu bizim memleketin elitleri denilen çarpık düzenin asalakları, hemen ayaklanırlar ve felâket tacirliğine başlarlar.
Kendilerince de bir rejim tehlikesi korkusu hortlağı masalını yaratarak korku üretirler.  Doğru atılan her adımın atılmasında, zaruret haline gelmiş her ihtiyacın karşılanmasından, çağın gerektirdiği her değişim ve yeniliğin yapılmasından, hep bu azınlık grubun “istemezuk” deyip tarihte gelen alışkanlıklarını devam ettirirler.
Amaçları düzenin eskimiş, yoruma açık olmayan, mevcut yasaları stabil ve bağlayıcı olmamasından dolayı, uygulanmasındaki boşluklardan yararlanarak, “yoruma açık ifadelerin sağladığı manevra kabiliyetlerden, kendilerine bir hareket alanı yaratmaya çalışmaktır”. Geçmişte gelen bu alışkanlıklarını devam ettirerek, kendilerini imtiyazlı, ayrıcalıklı, korunmalı, bir sınıf olarak, kalmalarını sağlamak. Ayrıca yandaş ve etrafından beslenme  karşılığında statik oyu devam ettirmek bütün vesayet işbirlikçilerin olmazsa olmazı ve arzularıdır. Bu nedenlerle düzenin bozulmadan devamını istemektedirler. 
Her fırsatta son on yıllık icraatları süresince vesayetin “çıkışlarına” dik durmasını bilen çünkü iktidarın, devletçi politikaları kısmen tavsiye etmiş, demokrasi ve özgürlük alanlarını yaratmıştır.  Gösterilen irade sonucu, oluşan özgürlük ortamından yararlanarak, bir bakıma da kirli ortakları olduklarını şimdi anladığımız, yandaşları olan” cemaat şimdi iktidarın üzerine bir vesayet güç olarak yerini almak istiyor. Sevindirici olan iktidarın, tıpkı eski Türkiye’nin kötü vesayet güçlerine karşı gösterilen direnci bu gün vesayet güç olmaya çalışan cemaate karşı da dik durmasını biliyor. Partisinin içinde üyelerin bir kısmı aynı cemaat mensubu olmasına rağmen.
 İçinde bulunduğumuz çağın bilgi ve bilim çağı olduğunu her fırsata, her ortamda her plâtform da, kabul edilen gerçek bir vakadır. Ülkemizde yakın tarihimize kadar uygulanan eğitim biçiminin ihtiyaçlarımıza cevap vermediği, fırsat eşitliği yaratmadığı, Dünyada uygulanan eğitim maliyetlerine göre daha pahalıya yapıldığı halde, edinilen eğitimin bilgi ve becerinin Dünya standardının altında olduğunu bütün istatistikti bilgilerle ortaya konulmuştur. Bu zafiyetimizi bilinçli yaratmaya çalışan eski Türkiye'nin müdavimleri, yenilik arayan bir eğitim sistemini aramaktansa eski kullandıkları statik oyu bir kurtuluş yolu olarak sahiplenmeye çalışıyorlar.
 Daha açık bir örneği de İlçemizdeki Eğitim altyapısının Ülkemizdeki ortalamanın çok üstünde olmasına rağmen istenilen verim elde edilememiştir. Dolayısıyla eski Türkiye’nin eğitim sisteminin başarısızlığı sonucu dershane ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle yeni Türkiye’nin eğitim sisteminin rehabilitesi için dershane sisteminin mutlaka disipline edilmesi şart görünmektedir.  
Görünür gerçek asıl Eğitim sistemimizde yapılan düzenleme ile 4+4+4 şeklinde düzenleme, Eğitim araç ve gereçlerdeki bilişim ve yenilenme, Okulları kışla havasında kurtaracak giyim kuşam serbestliği, gençlerimizin aydınlık geleceğini göstermektedir. Bütçe içindeki eğitime ayrılan aslan payı bu politikaların en inandırıcı karşılığıdır. Ayrıca yaygınlaşacak meslek okulların istihdamda bir rahatlık sağlıyacağı açıktır.


Bu yazı 41108 defa okunmuştur.Rafet Laçin Diğer Yazıları
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer