01-01-1970 03:00 POLEMİK

DATÇA’YI KORUYURUZ AMA…

DATÇA’YI KORUYURUZ AMA…

DATÇA’YI KORUYURUZ AMA…

     Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu Belediye İmar İşlerinde askıya çıkartıldı. Planları inceleyen vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanan 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu, Datça’nın korunması için yapılmış bir planlama olduğunu, fakat kendilerini mağdur eden bir planlama olduğunu iddia ettiler. 
     Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi 06/2014 plan nolu 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından 20/03/2014 tarih 2527 sayılı yazı ekinde onaylanarak Belediyeye gönderilerek Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde 30 gün (bir ay) süre ile askıya çıkarıldı. Planları inceleyen vatandaşlar tarafından büyük tepkilere neden olan 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu, Datça’nın korunmasının amaçlandığını fakat vatandaşlara yönelik mağdur durumda bırakan bir planlama olduğunu ifade ettiler. 
     Planları inceleyen vatandaşlar tarafından mağdur durumda bırakıldıklarını, eski planlara göre büyük değişiklikler yapıldığını belirttiler. Mesudiye ve Palamutbükü’nde doğal sit alanlarına turistik tesisler verildiğini, konut alanları verilmediğini dile getiren vatandaşlar, köylerin yerleşik alanlarında daha fazla geliştirilmesi gerektiğini, eskiden 250 metrekare yüzde 5 hakkının 150 metrekareye düşürüldüğünü, arazinin yol cephesinin ise eskiden 3-4 metre olması yeterli iken şimdi 20-25 metre şartı konulduğunu belirttiler. 
      Belediye İmar İşlerinde askıya çıkan 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu ilgili vatandaşlar tarafından kontrol edilmesi gerektiğini, itirazda bulunacak olan vatandaşların itiraz sürelerini geçirmemeleri konusunda dikkatli olması gerektiği bildirildi. Planın askı süresi tamamlandıktan sonra itirazlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne iletileceği, orada 15 günlük değerlendirme sürecinden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderileceği açıklandı. 

 


Bu haber 26648 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER POLEMİK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer