s
Muğla
21 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  28.59
 • EURO
  30.52
 • ALTIN
  1783.9
 • BIST
  7768.17
 • BTC
  36743.46$

Dünya Okyanus Günü’nde Datça’da temizlik çalışması yapıldı

Dünya Okyanus Günü’nde Datça’da temizlik çalışması yapıldı
Sebiha ARSLAN :8 Haziran Dünya Okyanus Günü kapsamında Datça’da hem karada hem de su altında temizlik gerçekleştirildi. Akdeniz Koruma Derneği’nin öncülüğünde, Datça Belediyesi ve Uçan Balık Dalış Okulu’nun destekleriyle, uzman dalış ekibi su altındaki atıkları, deniz yaşamından uzaklaştırır ken, bir çok gönüllünün katılımıyla kıyıda eş zamanlı temizlik yapıldı.

  Akdeniz Koruma Derneği yaptığı  açıklamada" Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da, 8 Haziran Dünya Okyanus Günü kapsamında gerçekleştirilen temizlikte, su altından ve kıyıdan, deniz ekosistemini ve insan sağlığını etkileyen birçok atık uzaklaştırıldı. Fener Adası bölgesinde gerçekleşen ve aralarında kadın dalgıçların ağırlıkta olduğu su altı temizliği  AKD ve Uçanbalık Dalış Merkezinden 11 dalgıçla gerçekleşti. 14 yıldır suyun altında olan hayalet ağ Akdeniz Koruma Derneği ve Uçanbalık Dalış Okulundan dalgıçların çabalarıyla deniz yaşamından uzaklaştırıldı. Hayalet ağın yanı sıra içinde halat, misina gibi malzemelerin olduğu 39 kg atık çıkarıldı. Kıyıda ise Burgaz Sahilinde gönüllülerin katılımıyla bir temizlik gerçekleşti. Özel bir yöntemle gönüllülerle toplamda 40 kg atık toplandı. Toplanan atıklar plastiklerin kaynağının araştırılması çalışmalarında kullanılacak.

Doğal ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken Datça Yarımadası, aynı zamanda önemli bir turizm noktası. Biyoçeşitlilik bakımından da Akdeniz Havzasının sıcak alanlardan biri olan Datça Yarımadası, yoğun bir deniz kirliliğiyle karşı karşıya. Büyüleyici Datça kıyılarının görünmeyen derinliklerinde, ambalajlar, kullanılmayan eşyalar, unutulan ya da bırakılan av araçları gibi insan kaynaklı atıklar deniz yaşamını tehdit ediyor. Bu sorun, yaz sezonunda turizmin baskısıyla hızla büyüyor.  

2022 yılında Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki biyoçeşitliliği korumak ve sağlıklı bir ekosistem için ‘Denizel ve Kültürel Korumanın Bütünleştirilmesi Projesi’ni hayata geçiren Akdeniz Koruma Derneği, geçtiğimiz yıl da  8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nde su altında gerçekleştirdiği temizlik etkinliğini bu yıl hem su altında hem de gerçekleştirdi. 

Etkinlik sonunda konuşan AKD Datça Bozburun Saha Yöneticisi Elif Yerebakan İncedemir ‘Geçtiğimiz olduğu gibi bu yıl da 8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nde gerçekleştirdiğimiz su altı temizliği 1 yıldır planladığımız zorlu bir operasyondu. 14 yıldır Fener Adası açıklarında deniz yaşamını tehdit eden bu hayalet ağı çıkarmamıza yardım eden herkese çok teşekkür ederiz. Bu operasyonu Dünya Okyanus Gününde dalış ekibimiz ve yerel paydaşların desteğiyle başarıyla gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Ağın temizlendiği bölgede zarar görmüş ekosistem/habitat üzerinde yaşanacak değişiklikleri gözlemlemek için bilimsel dalış ekibimiz bölgede izleme çalışmalarına devam edecek. Görmeyi umduğumuz iyileşme en büyük motivasyon kaynağımız.’
Türkiye Çevre Haftası kapsamında Datça birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. 

Akdeniz Koruma Derneği önderliğinde Türkiye Çevre Haftası’nda Datça’da birçok etkinlik gerçekleşti. 6 Haziran 2024’da Demokrasi evinde, Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki Deniz Koruma Alanlarında deniz suyu ve sahillerde plastik kirliliğinin boyutunun ve dağılımının vatandaş bilimi kapsamında belirlenmesi amaçlanan PLASMAP projesi hakkında paydaşları bilgilendirme ve görüşlerini almak için açılış toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Datça Kaymakamlığı, Datça Belediyesi, Datça Sahil Güvenlik Komutanlığı, Doğa Koruma Milli Parklar, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Datça Liman Başkanlığı, Marmaris İlçe Turizm Müdürlüğü, Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Datça İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Datça İlçe Emniyet Müdürlüğü, Datça İlçe Jandarma Komutanlığı, Datça Kent Konseyi, Datça Orman İşletme Şefliği, Datça Kumluk Yolcu Taşıma Kooperatifi ve yereldeki su sporları merkezlerinden temsilciler katıldı. 

AKD PLASMAP Projesi kapsamında, Türkiye Çevre Haftası’nda İnbükü Tabiat Parkı'nda ve Taşlık’ta çocuklarla bir araya geldi. Çocuklarla yapılan temizliğin ardından gerçekleştirdiği atölyede deniz ekosistemine dikkat çekti. Atölyede çocuklar, üzerinde deniz canlılarının çizimlerinin yer aldığı geri dönüştürülmüş tişörtleri boyadı. Marmaris’e bağlı Orhaniye İnci Narin Yerlici İlkokulu, Beldibi Sıtkı Zaralı Ortaokulu ve Selimiye Şükrü Tugay İlkokulu ve Datça’ya bağlı Yılmazlar Ortaokulu öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğin amacı, öğrencilerde çevre kirliliği, denizlerdeki atıklar konusunda farkındalık yaratmak ve vatandaş bilimini yaygınlaştırmaktı.

Türkiye Çevre Haftası sebebiyle Datça Belediyesi'nin öncülüğünde “Çöpe Değil Geri Dönüşüme” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini vermek üzere 8 Haziran 2024 Cumartesi günü, Atatürk Kent parkında saat 13:30’da düzenlenen ödül töreni ile hediyeleri dağıtıldı. Ayrıca devam etmekte olan Datça Belediyesi Oyun Şenliğinde çocuklarımıza “Sıfır Atık Parkuru” ile eğlenceli yarışmalar düzenlendi.

Akdeniz Koruma Derneği, 2022 yılında Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde, yerel halkın ve kültürün de ekosistemin ayrılmaz bir parçası olduğu bilinciyle, ‘Denizel ve Kültürel Korumanın Bütünleştirilmesi Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında, bölgede deniz çayırları, balık biyokütlesi, deniz suyu sıcaklığı ve Akdeniz fokuna yönelik izleme çalışmalarının yanı sıra, tür koruma çalışmaları gerçekleştiriyor. Aynı zamanda geçim kaynağı denize bağlı olan yerel halkı ve kültürel değerleri korumak amacıyla, küçük ölçekli balıkçılık, eko turizm gibi iş kollarının desteklenmesi hedefleniyor. AKD, bölgede yerel paydaşlarla birlikte ekosistem üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılmasına yönelik araştırma ve farkındalık çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!